Jak zaprojektować kartę pracy na lekcję religii?

Adresaci:

nauczyciele religii.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Podczas warsztatów zostaną poruszone następujące zagadnienia:

  • skąd czerpać inspiracje do lekcji?
  • jak (się) motywować?
  • Mikołaj Kopernik i diplodoki.

Celem warsztatów jest rozbudzenie innowacyjnej wyobraźni dydaktycznej pozwalającej tworzyć nieszablonowe karty pracy wykorzystywane na lekcji religii przez ucznia. Opierając się na sylwetce św. Jana Pawła II, prowadzący spróbują zainspirować uczestników do kreatywnego myślenia i konkretnego przekuwania myśli w czyn, czego efektem będzie opracowanie kart pracy dla ucznia. Wybrana praca zostanie opublikowana jako pomoc dydaktyczna dla katechetów.

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

obecność przez min. 80% czasu trwania warsztatów.

Odniesienie do podstawy programowej: 

I. Codzienne doświadczenia i ich interpretacja w świetle wiary. 

 II. Odbiór, analiza i interpretacja tekstów o charakterze religijnym.

III. Zaciekawienie otaczającym światem i praktyczne wykorzystanie wiedzy religijnej

IV. Korelacja nauczania religii z edukacją szkolną

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

Prowadząca/y:

 Kinga Grom grafika

Kinga Grom

magister asystentury rodzin w pracy socjalnej Uniwersytetu Gdańskiego, absolwentka Studium coachingu chrześcijańskiego w ramach Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w Warszawie, blogerka. Na co dzień prowadzi indywidualne sesje coachingu chrześcijańskiego, towarzysząc klientom we wprowadzaniu zmian. Tworzy treści ewangelizacyjne w Internecie, głównie skupiając ludzi wokół tematu wdzięczności, rozwoju osobistego i duchowego. Na platformie YouTube, jako Wdzięczne Serce, stworzyła m. in. serie filmów: Wielki Post od narzekania, Projekt DZIEWICE o życiu w czystości oraz #wdzięczniludzie.

ks. dr Adam Jeszka grafika

ks. dr Adam Jeszka

teolog i filozof, doktor filozofii, nauczyciel akademicki; w 2012 r. uzyskał licencjat z filozofii na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie, gdzie następnie w 2017 r. obronił doktorat poświęcony antropologii hiszpańskiego egzystencjalisty Miguela de Unamuno (1864–1936). W swojej pracy badawczej zajmuje się antropologią, filozofią przyrody oraz filozofią religii. Jest pracownikiem naukowym w „Laboratorium Jana Pawła II” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest wykładowcą Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz Instytutu Teologicznego Archidiecezji Gdańskiej. Jest zastępcą redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Studia Gdańskie” oraz kapelanem Drogi św. Jakuba Apostoła w Gdańsku.

Teresa Michalska grafika

Teresa Michalska

PCEN – nauczyciel doradca metodyczny ds. religii

Forma i czas trwania:

warsztaty,  4 godz. dydaktyczne

Termin:

4 marca 2023 (sobota), godz. 10:00-14:00

Miejsce szkolenia:

Ośrodek Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II

Gdańsk-Zaspa, al. Jana Pawła II 48

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutajwybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  6. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  7. Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
  • materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.

 

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

25

Koordynator:

Teresa Michalska

nauczyciel doradca metodyczny ds. religii

e-mail: t.michalska.doradca@pcen.gda.pl

nauczyciele szkół podstawowych miasta Gdańska, powiatów: gdańskiego, kościerskiego i starogardzkiego 

Zobacz blog tematyczny doradcy metodycznego PCEN: Religia