Ocenianie na lekcjach języka obcego (samokształcenie kierowane)

Adresaci:

nauczyciele języków obcych nowożytnych uczący w kl. IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych woj. pomorskiego (prezentowane są głównie przykłady w j. angielskim).

O szkoleniu / programie:

Ikonka off-line

Szkolenie umożliwia samodzielne zapoznanie się z materiałami z cyklu webinariów CEN „Ocenianie na lekcjach języka obcego, cz. I-IV” przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2022 r.

Pierwsze spotkanie było okazją do znalezienia odpowiedzi na następujące pytania: W jakich ramach formalno-prawnych oceniamy pracę uczniów na lekcjach języka obcego? Co regulują przepisy krajowe, co – wewnątrzszkolne, a co pozostaje w gestii nauczyciela? Podczas drugiego spotkania podjęto temat oceniania wspierającego proces uczenia (się) języka obcego oraz zaproponowano sposoby wykorzystania wybranych elementów oceniania kształtującego w edukacji językowej. Trzecie spotkanie było okazją do przypomnienia sobie wybranych zagadnień z zakresu pomiaru dydaktycznego oraz efektywnej analizy wyników egzaminów zewnętrznych z języków obcych nowożytnych. Podczas czwartego spotkania odpowiadaliśmy na pytania o to, w jaki sposób oceniać złożone prace długoterminowe, a jak – pracę w grupach; do czego warto wykorzystać technikę zielonego długopisu, a do czego – pracy wzorcowej. Omówiliśmy wybrane wyzwania związane z ocenianiem oraz zaproponowaliśmy praktyczne rozwiązania do wykorzystania w kontekście edukacji językowej.

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

  • samodzielne zapoznanie się z pakietem materiałów szkoleniowych w wersji elektronicznej, udostępnionych na padlecie (link otrzymają osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu);
  • wypróbowanie w swojej pracy dydaktycznej jednego nowego elementu oceniania kształtującego omówionego w cz. II szkolenia oraz krótkie podsumowanie tego doświadczenia w formularzu elektronicznym (odpowiedzi należy przesłać do 18 czerwca br.)
  • podzielenie się krótką refleksją na temat treści zaprezentowanych w cz. I, III i IV szkolenia (wypełnienie formularza elektronicznego do 18 czerwca br.)

Odniesienie do podstawy programowej: 

odniesienia do oceny stopnia opanowania przez uczniów treści przewidzianych w podstawie programowej języka obcego nowożytnego w starszych klasach szkoły podstawowej (2017) i w szkole ponadpodstawowej (2018) w zakresie znajomości środków językowych, rozumienia oraz tworzenia wypowiedzi ustnych i pisemnych, a także reagowania na wypowiedzi oraz przetwarzania wypowiedzi ustnych i pisemnych, w tym zagadnień sprawdzanych podczas egzaminów ósmoklasisty i maturalnego.

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022:

4. Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.

Prowadząca/y:

Małgorzata Bukowska-Ulatowska grafika

Małgorzata Bukowska-Ulatowska

PCEN – nauczyciel konsultant ds. edukacji j. obcych. Koordynator Regionu Gdańsk IATEFL Poland

Forma i czas trwania:

szkolenie e-learning,  12 godz. dydaktycznych

Termin:

4 kwietnia 2022 (poniedziałek) - 18 czerwca 2022 (sobota)

Miejsce szkolenia:

off-line – Padlet / praca własna

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.

Inne uwagi:

  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń CEN. Konto zakłada się tylko raz – tutaj i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutaj, wybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając „Zarejestruj mnie”. 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku swojego konta – w sekcji „Moje szkolenia”. 
  4. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń CEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji „Moje szkolenia” oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  5. Po szkoleniu uczestnicy otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej.

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

100

Koordynator:

Małgorzata Bukowska-Ulatowska

nauczyciel konsultant ds.edukacji j. obcych, koordynator Regionu Gdańsk IATEFL Poland

e-mail: malgorzata.bukowska@pcen.gda.pl

tel. 58 340 41 43

Zobacz serwis tematyczny PCEN: Języki obce nowożytne