Razem dbamy o klimat: od wiedzy do działań
Status:
szkolenie odwołane
Adresaci:
nauczyciele województwa pomorskiego
O szkoleniu / programie:
„Razem dbamy o klimat” to nie tylko hasło – to nasza misja! Zapraszamy do udziału szkoleniu, które będzie poświęcone przyczynom i skutkom zmian klimatu na naszej planecie oraz ich wpływowi na jej przyszłość.
Podczas spotkania nauczyciele będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach, które pomogą im zrozumieć przyczyny i poznać skutki zmiany klimatu. Co więcej, uczestnicy nabędą umiejętności niezbędne do prowadzenia fascynujących zajęć dla swoich uczniów. Aby uczestniczyć w szkoleniu, nie trzeba mieć pogłębionej wiedza w tym zakresie – jest ono dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
W ramach szkolenia uczestnicy otrzymają:
- gruntowną wiedzę na temat przyczyn i skutków zmiany klimatu;
- praktyczne narzędzia i materiały, które ułatwią im prowadzenie zajęć edukacyjnych.
To szkolenie jest częścią kampanii edukacyjnej pod hasłem „Dbaj o klimat. Redukuj CO2”, która była realizowana w roku szkolnym 2021–2022. W jej ramach przeszkolono ponad 200 nauczycieli z całej Polski, którzy następnie przeprowadzili warsztaty dla ponad 4600 uczniów.
Warunki uzyskania zaświadczenia: obecność podczas szkolenia.
Odniesienie do podstawy programowej: preambuła podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024:
6. Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.
Prowadząca/y:

Virginie Little
konsultantka i trenerka ds. zrównoważonego rozwoju, założycielka Little Greenfinity; fundatorka Fundacji One Planet. Absolwentka studiów ekonomicznych i prawnych na Uniwersytecie w Bordeaux (Francja) oraz studiów podyplomowych w zakresie gospodarki odpadami w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie. Akredytowana do obliczenia śladu węglowego Bilan Carbone©. Certyfikowana animatorka warsztatów edukacyjnych Mozaika Klimatyczna, opracowanych na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC). W ramach założonej przez siebie firmy doradczej Little Greenfinity doradza firmom z zakresie ograniczania negatywnego wpływu działalności na środowisko i zmniejszania śladu węglowego, a także samorządom, by jak najlepiej przygotowały oraz wdrożyły praktyki zrównoważonych miast i społeczności. Współtworzyła, razem z Fundacją alter eko, pierwsze w Polsce Targi Zero Waste (8 edycji zorganizowanych w Polsce od 2017 r.). Jest autorką licznych programów szkoleniowych dla firm i samorządów, a także organizatorką wydarzeń edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców (od 5 do 105 lat). Od 2016 r. w prowadzonych przez nią warsztatach i szkoleniach wzięło udział ponad 5 100 osób. Regularnie prowadzi też warsztaty dla młodzieży. Uczyła ekonomii przez 4 lata w Liceum Francuskim w Warszawie. Szkoli nt. zrównoważonego rozwoju w programie MBA przy Politechnice Gdańskiej. Razem z mężem i dwójką dzieci praktykuje na co dzień niskoemisyjny styl życia i zero waste. Jako Francuzka mieszkająca kolejno w Szwecji, Polsce i Portugalii, której partnerem życiowym jest rodowity Amerykanin, wnosi do szkoleń i doradztwa dodatkowy pierwiastek multikulturowości oraz dobre praktyki stosowane na całym świecie.
Forma i czas trwania:
Termin:
22 listopada 2023 (środa), godz. 14:00-17:00
Miejsce szkolenia:
Cena:
forma bezpłatna
Informacje organizacyjne:
- Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
- Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutaj, wybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie".
- Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia".
- Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia".
- Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
- W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
- Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
- anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
- materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
- zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.
ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:
20
Koordynator:

Irmina Buczek
nauczyciel konsultant ds. nauczania kreatywnego oraz edukacji fizyki i chemii
e-mail: irmina.buczek@pcen.gda.pl
tel. 58 340 41 62
Zobacz serwis tematyczny PCEN: Przedmioty przyrodnicze