Zajęcia grywalizacyjne z doradztwa zawodowego i na godziny wychowawcze dla klas obejmujących m.in. uczniów z doświadczeniem migracji

Adresaci:

doradcy edukacyjno-zawodowi oraz nauczyciele realizujący zadania doradztwa zawodowego zatrudnieni w szkołach i placówkach województwa pomorskiego.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Celem warsztatów jest zapoznanie doradców zawodowych i wychowawców z grywalizacją na godzinach wychowawczych oraz zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach obejmujących m.in. uczniów z doświadczeniem migracji.

Głównym celem warsztatów jest rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie wspierania uczniów w rozpoznawaniu własnych prefrencji, predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji.

Podczas szkolenia omówiona zostanie praca z obrazem, a także praca z cechami, wartościami i potrzebami uczniów przy podejmowaniu wyborów edukacyjno-zawodowych na podstawie pomocy dydaktycznej Karty wyboru PROFESKI.

W trakcie zajęć uczestnicy przećwiczą na sobie konkretne zajęcia grywalizacyjne, aby mogli takie zajęcia przeprowadzić później z uczniami.

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

zgodnie z programem szkolenia.

Odniesienie do podstawy programowej: 

Podstawa programowa określa cele kształcenia ogólnego, a wśród nich m.in.:

  • wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji;
  • wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat;
  • rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;
  • rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
  • rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki.

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej.

9. Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.

Prowadząca/y:

Renata Dankowska

Doradczyni zawodowa z doświadczeniem trenerskim w obszarze edukacji, budowania kariery i rozwoju osobistego.
Autorka pomocy dydaktycznych do doradztwa zawodowego. Posiada wieloletnie, praktyczne doświadczenie  w zakresie tworzenia nowoczesnych pomocy w dziedzinie doradztwa edukacyjno-zawodowego, m.in. „Labirynt zawodów” dla MEN, „Wyszukiwarka zawodów” dla KOWEZIU/ ORE). 
Członkini: Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP oraz Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej.

Forma i czas trwania:

warsztaty,  3 godz. dydaktyczne

Termin:

14 września 2022 (środa), godz. 16:30-19:00

Miejsce szkolenia:

Gdańsk PCEN – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, al. gen. J. Hallera 14, Gdańsk (sala nr 319)

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutajwybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  6. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  7. Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
  • materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.

 

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

24

Koordynator:

Grażyna Kurowska grafika

Grażyna Kurowska

Nauczyciel-konsultant. Konsultant wojewódzki ds. doradztwa zawodowego w szkołach

e-mail: grazyna.kurowska@pcen.gda.pl

tel. 58 340 41 27