Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej (gr. II) – WARSZTATY STACJONARNE W GDYNI

Adresaci:

zespoły reprezentujące szkoły podstawowe z województwa pomorskiego, składające się z 1–2 nauczycieli matematyki, przyrody, geografii, fizyki lub innego przedmiotu oraz 3–9 uczniów klas VI–VIII.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Warsztaty mają na celu doskonalenie kompetencji nauczycieli szkół podstawowych w zakresie nauczania elementów nawigacji w połączeniu z treściami z zakresu matematyki i nauk przyrodniczych, uczniów zaś przygotowują do udziału w Wojewódzkim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji (https://tiny.pl/9wj58), koordynowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Program warsztatów obejmuje rozwiązywanie zadań nawigacyjnych (zliczenie graficzne drogi statku na mapie morskiej) – wykreślanie halsów, na które składają się następujące operacje: naniesienie pozycji na mapę morską, obliczenie kursu rzeczywistego (z uwzględnieniem deklinacji magnetycznej, obliczonej z mapy i dewiacji kompasu magnetycznego na podstawie dostępnej Tabeli dewiacji) i wykreślenie go na mapie morskiej; określenie drogi statku i odłożenie jej na danym kursie; określenie pozycji obserwowanej na podstawie wskazań odbiornika GPS; zliczenie drogi i opisanie jej na mapie.

Nauczyciele uczestniczący w warsztatach otrzymają również materiały pomocnicze do dalszej pracy z uczniami w szkole, a także możliwość skorzystania z konsultacji merytorycznych z prowadzącym zajęcia w kolejnych tygodniach po zakończeniu szkolenia.
uwaga: w poniższym formularzu rejestracji należy podać wyłącznie dane nauczyciela/nauczycieli (opiekuna/opiekunów zespołu uczniowskiego) oraz szkoły;

imię, nazwisko i klasę każdego ze zgłaszanych uczniów oraz nazwę reprezentowanej przez nich szkoły należy przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: malgorzata.bukowska@cen.gda.pl   

UWAGA: W przypadku zainteresowania udziałem w szkoleniu większej grupy uczniów z danego terenu istnieje możliwość zorganizowania warsztatów w dowolnej lokalizacji na terenie woj. pomorskiego. W tej sprawie należy kontaktować się z Leopoldem Naskrętem (Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej): 503 008 271, nital@poczta.onet.pl   

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

obecność przez co najmniej 80% czasu trwania warsztatów i aktywny udział w zajęciach.

Odniesienie do podstawy programowej: 

wybrane treści podstawy programowej (2017) dla II etapu edukacyjnego z matematyki i przedmiotów przyrodniczych – m.in. współrzędne geograficzne, praca z mapą, jednostki miary.

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022:

4. Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.

Prowadząca/y:

szkoleniowcy Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej

Forma i czas trwania:

warsztaty,  6 godz. dydaktycznych

Termin:

23 listopada 2021 (wtorek) - 7 grudnia 2021 (wtorek)

11.00–13.30 (dwa spotkania po 3 godziny dydaktyczne + 15 minut przerwy)

Miejsce szkolenia:

Pomorski Związek Żeglarski – Gdynia

al. Jana Pawła II 11

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutajwybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  6. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  7. Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
  • materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.

 

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

3

Koordynator:

Małgorzata Bukowska-Ulatowska grafika

Małgorzata Bukowska-Ulatowska

nauczyciel konsultant ds.edukacji j. obcych, koordynator Regionu Gdańsk IATEFL Poland

e-mail: malgorzata.bukowska@pcen.gda.pl

tel. 58 340 41 43

Zobacz serwis tematyczny PCEN: Języki obce nowożytne