Kompetencje XXI wieku – Fair Influencer

Kompetencje XXI wieku – Fair Influencer

Adresaci:

nauczyciele II i III etapu edukacyjnego.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Konferencja organizowana jest w ramach projektu międzynarodowego Erasmus+ „EU-WISE Young Citizens-Consumers” przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu.

Skierowana jest do nauczycieli II i III etapu edukacyjnego. To jedno z wydarzeń podsumowujących dwuletni cykl działań, w trakcie których wspólnie z nauczycielami sześciu szkół z terenu Polski, we współpracy z organizacjami z Rumunii, Włoch i Belgii, budowano potencjał młodych liderów do aktywności w obszarze edukacji globalnej i promocji zrównoważonego rozwoju.

Konferencja ma na celu wsparcie nauczycieli w rozwoju umiejętności metodycznych i podnoszenie jakości kształcenia poprzez wykłady i warsztaty prowadzone przez doświadczonych pedagogów i liderów edukacji globalnej, uzupełniane przykładami dobrych praktyk wypracowanych w ramach ww. projektu.

 

Organizatorzy konferencji:
● VI LO w Gdańsku
● Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu
● Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

 

Program konferencji – 28.11.2022 r. 

VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu w Gdańsku, ul. Głęboka 11


8.30 - 9.00 – rejestracja gości. Powitalna kawa.
 

9.00 - 9.30 – otwarcie konferencji
Projekt EU WISE jako przykład wsparcia edukacji informatycznej i medialnej
Tadeusz Makulski – prezes PSSH, Hanna Szulman-Kudrin – edukatorka, nauczycielka VI LO w Gdańsku
9.30 – 9:45 – priorytet: Wykorzystywanie technologii do wsparcia umiejętności metodycznych nauczycieli materiały informacyjno-komunikacyjne
Prezentacja filmów kampanijnych – Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu
9.45-11.00 – priorytet: Kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
Wykład interaktywny „Fair Influencer” – Katarzyna Włodkowska
 

11.00-11:30 – przerwa kawowa
 

11:30 - 12:15 – warsztat w formie open space w grupach: Jak szkoła może realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju? (globalne współzależności, zmiany klimatu, odpowiedzialna konsumpcja)
12.15-13.00 – priorytet: Podnoszenie jakości kształcenia
Panel dyskusyjny: Uczenie przez działanie. Wyzwania edukacyjne i organizacyjne.
Uczestnicy:
Dobrota Egner – dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Piekarach Śl., konsultantka Eurodesk
Jarosław Dziubich – nauczyciel geografii w IX LO w Warszawie, lider edukacji globalnej
Jakub Sontowski – nauczyciel geografii i matematyki w LO w Działdowie
Karolina Grześkowiak – nauczycielka j. polskiego, dyrektorka VI LO w Gdańsku
Moderatorka: Dorota Szewczyk – dyrektorka CDN w Sosnowcu
13.00-13.15 – zakończenie konferencji - Mariusz Pluta – dyrektor VI LO
13.15-14.00 lunch

 

 

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

rejestracja w aplikacji PCEN i udział w konferencji w wymiarze 4 godzin dydaktycznych.

 

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

7. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

Prowadząca/y:

Dobrosława Egner

nauczycielka, trenerka edukacji globalnej; coach i trener biznesu; ukończyła studia z zakresu organizacji i zarządzania; obecnie dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Piekarach Śląskich i wiceprezes organizacji pozarządowej - realizuje projekty międzynarodowe o tematyce społecznej i edukacyjnej dla młodzieży i nauczycieli; współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwego Handlu, Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacją Edukacja dla Demokracji w jako ekspert. W latach 2021 i 2022 koordynatorka projektu EU WISE Young Citizens & Consumers współfinansowanego w ramach projektu Erasmus+ oraz ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dorota Szewczyk

trener, coach, tutor, nauczycielka, dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.  Trenerka edukacji globalnej, programów profilaktycznych, koordynatorka projektów.  Asertywna, kiedy trzeba, ale również gotowa do spojrzenia na świat z perspektywy drugiego człowieka. Zwolenniczka coachingu w rozwiązywaniu problemów i podejściu opartym na aktywnym poszukiwaniu rozwiązań. W latach 2021 i 2022 liderka projektu EU WISE Young Citizens & Consumers współfinansowanego w ramach projektu Erasmus+ oraz ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Hanna Szulman-Kudrin

nauczycielka, tutor, ambasadorka Celów Zrównoważonego Rozwoju, coach  i trener biznesu, edukatorka z zakresu edukacji globalnej i  kompetencji społecznych prowadząca zajęcia w ramach programu Zdolni z Pomorza, współpracująca  z UNICEF w obszarze związanym ze wsparciem dzieci uchodźców. W latach 2021 i 2022 liderka projektu EU WISE Young Citizens & Consumers współfinansowanego w ramach projektu Erasmus+ oraz ze środków ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jakub Sontowski

nauczyciel geografii i matematyki w LO w Działdowie

Jarosław Dziubich

nauczyciel geografii, pracujący obecnie w jednym z warszawskich liceów, z edukacją globalną związany od wielu lat. Wartości edukacji globalnej ma w głowie od dawna, zanim spotkał się z nią oficjalnie. Współpracuje z CEO, ORE, MSCDN, PAH oraz Grupą Zagranica. 

Karolina Grześkowiak

nauczycielka języka polskiego, admiratorka Kena Robinsona oraz Jespera Juula i ich wizji edukacji, seminarzystka Instytutu TOLI; wicedyrektorka VI LO w Gdańsku.

Katarzyna Włodkowska

eduentuzjastka, członkini grupy Superbelfrzy RP, doradczyni metodyczna, certyfikowana trenerka oświaty, nauczycielka języka polskiego i edukacji medialnej, wykładowczyni akademicka, koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjno-humanitarnych. Zaangażowana w działania ekologiczne. Od 18 lat z powodzeniem prowadzi klasy medialne, funkcjonujące na mocy programu autorskiego, współpracuje z Polonistyką, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz Onetem. Autorka publikacji dydaktycznych, lekcji dla grupy TVN Discovery, koordynatorka Lekcji w sieci, Prowadzi bloga"Facetka od polaka".

Tadeusz Makulski

magister nauk politycznych, przedsiębiorca, podróżnik, aktywista społeczny. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.W latach 2011 -2018 członek Rady Dyrektorów World Fair Trade Organization - Europe. Koordynator kampanii Fair Trade Towns Campaign (FTTC) w Polsce, od 2012 roku członek międzynarodowego Komitetu Sterującego FTTC. Autor publikacji z zakresu Sprawiedliwego Handlu i odpowiedzialnej konsumpcji.

Forma i czas trwania:

konferencja,  5 godz. dydaktycznych

Termin:

28 listopada 2022 (poniedziałek), godz. 08:30-14:00

Miejsce szkolenia:

VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu w Gdańsku

ul. Głęboka 11, aula parter

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutajwybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  6. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  7. Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
  • materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.

 

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

30

Koordynator:

Olgierd Tuszkiewicz grafika

Olgierd Tuszkiewicz

starszy specjalista ds. organizowania doskonalenia

e-mail: olgierd.tuszkiewicz@pcen.gda.pl

tel. 58 340 41 14