Szkoła jest SMART
Status:
rejestracja zamknięta
Adresaci:
nauczyciele województwa pomorskiego.
O szkoleniu / programie:
Nowoczesna edukacja musi opierać się na tym, co jest dziecku znane, co jest dla niego ciekawe i co za tym idzie – pociągające. Musimy łączyć edukację z rozrywką, wciągnąć naszego ucznia w zadania, które ma zgłębić, a efekty wykorzystywać w życiu codziennym. Wiele badań naukowych wykazuje, że dzieci uczą się najlepiej poprzez zabawę, która jest ich główną aktywnością. Nie czują się wówczas przymuszone do nauki, a przecież rozwijają się we wszystkich sferach: poznawczej, społecznej, emocjonalnej i bardzo często fizycznej.
Przygotowaliśmy dla Was drugie (pierwsze odbyły się 23.09.2023 r.) warsztaty przedstawiające łamigłówki typu Smart.
- Łamigłówki, które w sposób ciekawy i bezstresowy uczą matematyki, logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, analizy faktów, poprawiają pamięć i koncentrację.
- Pokażemy Wam, w jaki sposób wykorzystać łamigłówki na zajęciach lekcyjnych – samodzielnie lub we współpracy.
Dlaczego warto uczestniczyć w warsztatach?
- Rozpoczynamy projekt „Szkoła jest Smart” – dzięki udziałowi w warsztatach będziecie mieli szansę rozpocząć pilotaż jeszcze w tym roku szkolnym.
- Każda szkoła, biorąca udział w pilotażu, otrzyma na 14 dni łamigłówki Smart, które będzie mogła przetestować na lekcji. Następnie prześle je do kolejnej placówki. Koszty przesyłki ponosi wydawnictwo IUVI.
- Na szkoleniu przekażemy Wam link do zapisu szkoły, powstanie grupa na FB, w której będziemy mieli możliwość wymienienia się naszymi spostrzeżeniami, problemami i efektami. Tam też będzie można zamieszczać własne scenariusze lekcji
Warunki uzyskania zaświadczenia: udział w warsztatach przez min. 80% czasu ich trwania.
Odniesienie do podstawy programowej: uczeń:
– wykorzystuje warcaby, szachy i inne gry planszowe lub logiczne do rozwijania umiejętności myślenia strategicznego, logicznego, rozumienia zasad.
Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu:
– rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość;
– rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
– ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności;
– rozbudzanie ciekawość poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki;
– wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat.
Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024:
1. Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, w tym wsparcie powrotu do szkół języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.
9. Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
Prowadząca/y:
Sławomir Wiechowski
przedstawiciel grupy Kluby Gier Planszowych Polska, główny organizator Mistrzostw Polski w Rummikub oraz Mistrzostw Polski Szkół

Aleksandra Kaczmarska
PCEN – nauczyciel doradca metodyczny ds. edukacji wczesnoszkolnej
Forma i czas trwania:
Termin:
28 października 2023 (sobota), godz. 10:00-14:00
Miejsce szkolenia:
Cena:
forma bezpłatna
Informacje organizacyjne:
- Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
- Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutaj, wybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie".
- Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia".
- Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia".
- Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
- W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
- Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
- anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
- materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
- zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.
ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:
70
Koordynator:
Aleksandra Kaczmarska
nauczyciel doradca metodyczny ds. edukacji wczesnoszkolnej
e-mail: a.kaczmarska.doradca@pcen.gda.pl
nauczyciele z miasta Gdańska, powiatów: gdańskiego, kościerskiego i starogardzkiego
Zobacz blog tematyczny doradcy metodycznego PCEN: Edukacja wczesnoszkolna, w tym oddziały "0"