Teatr Forum – narzędzie pomagające pokonać trudności relacyjne w środowiskach międzykulturowych

Adresaci:

nauczyciele wszystkich przedmiotów, wychowawcy, psychologowie i pedagodzy szkolni.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Metoda Teatru Forum może być bardzo atrakcyjną i skuteczną formą realizacji zajęć wychowawczych, szczególnie w klasach z uczniami z Ukrainy. 

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z metodą Teatru Forum – nowatorską formą teatralną umożliwiającą widzom udział w działaniu teatralnym.
Podczas spotkania nauczyciele poznają tę metodę w praktyce. Wezmą udział w ćwiczeniach ukazujących zastosowanie wybranych technik Teatru Forum. Dzięki temu refleksja wspomagana będzie aktywnym działaniem.

 

Kontekstem warsztatów będą aktualne problemy, czyli potencjalnie trudne relacje między uczniami polskimi i ukraińskimi, które przekładają się na różnego rodzaju problemy wychowawcze oraz dydaktyczne pomorskich nauczycieli. Dzięki zastosowaniu metody Teatru Forum uczestnicy stawią czoła wyzwaniom zawodowym. Dotychczasowe doświadczenia z pracą metodą Teatru Forum we wszelkich rodzajach grup pokazują wysoką skuteczność tej metody jako narzędzia do rozwiązywania problemów grupy społecznej. Ze względu na jej poziom zaawansowania warsztat przygotowuje do pogłębionego stosowania metody Teatru Forum.

ZAJĘCIA STACJONARNIE W PCEN GDAŃSK 

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

uczestnictwo przez 100% czasu trwania warsztatów.

Odniesienie do podstawy programowej: 

kształcenie ogólne ma na celu:

wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

Prowadząca/y:

dr Marian Pułtuski grafika

dr Marian Pułtuski

nauczyciel religii, filozofii i etyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Absolwent filozofii, teologii i socjoterapii. Doktor teologii, nauczyciel dyplomowany z ponad 15-letnią praktyką. Członek Stowarzyszenia Praktyków Dramy „Stop-Klatka”. Zajmuje się tworzeniem, realizacją i koordynowaniem projektów dramowo-teatralnych m.in.: projektu realizowanego w ramach Sieci Kultury 2018 „Bardzo wspólny świat”, jak i wdrażaniem oraz promocją metody dramy w ramach edukacji formalnej i nieformalnej. Interesuje się zmianą społeczną w obszarze wykluczenia ze względu na status materialny. W przyszłości planuje angażować się w projekty związane z seniorami i grupami międzypokoleniowymi zarówno w Gdańsku, jak i małych miejscowościach.

Forma i czas trwania:

warsztaty,  4 godz. dydaktyczne

Termin:

29 listopada 2022 (wtorek), godz. 15:30-18:30

Miejsce szkolenia:

Gdańsk PCEN – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, al. gen. J. Hallera 14, Gdańsk (sala nr 319)

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutajwybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  6. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  7. Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
  • materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.

 

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

15

Koordynator:

Piotr Zubowicz grafika

Piotr Zubowicz

starszy specjalista ds. organizowania doskonalenia

e-mail: piotr.zubowicz@pcen.gda.pl

tel. 58 340 41 61