Warkòwniô kaszëbistë. Rozskacënczi w PCEN-ie. Escape room na lekcji języka kaszubskiego

Adresaci:

nauczyciele języka kaszubskiego ze wszystkich poziomów edukacyjnych oraz nauczyciele przedmiotu historia i kultura Kaszubów.

Termin:

19 października 2023 (czwartek), godz. 16:30-18:45

Forma i czas trwania:

szkolenie,  3 godz. dydaktyczne

Szkolenie uwzględnia wykorzystywanie narzędzi w edukacji zdalnej.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Gdy przygotowujemy kolejne zajęcia, zastanawiamy się, co zrobić, aby w uczniach wzbudzić motywację do pracy, do aktywnego udziału. Escape room to na pewno ciekawa propozycja na „nietypową” lekcję języka kaszubskiego. Świetny sposób na lekcję powtórzeniową czy uatrakcyjnienie święta szkolnego.

Podczas szkolenia uczestnicy będą mogli sami zmierzyć się z zagadkami, które zostaną ukryte w salach wejherowskiego muzeum, i odnaleźć klucz do rozwiązania zadania. Następie prowadząca szkolenie Magdalena Urbaś omówi etapy tworzenia escape roomu, tj. ustalenie fabuły gry, wymyślenie zagadek, zadań przewidzianych do rozwiązania w trakcie gry, przygotowanie pomocy do zrealizowania zajęć, przeprowadzenie gry z uczniami.

Partnerem szkolenia jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

obecność przez min. 80% czasu trwania szkolenia.

Odniesienie do podstawy programowej: 

celem edukacji kaszubskiej jest kształtowanie językowej, kulturowej i tożsamościowej świadomości ucznia w partnerstwie z rodziną, środowiskiem lokalnym i regionalnym.

W szczególności cel ten realizuje się przez:

1) dostarczenie i pogłębienie wiedzy o języku, literaturze, piśmiennictwie, tradycji, obrzędach, historii, religii, architekturze, muzyce, malarstwie, szeroko rozumianej sztuce (w tym sztuce ludowej), a także codzienności Kaszubów z uwzględnieniem specyfiki lokalnej i geograficzno-przyrodniczej;

2) kształtowanie umiejętności językowych dla potrzeb komunikacji międzyludzkiej, dostępu do dziedzictwa kulturowego (piśmiennictwa, literatury, muzyki itp.) i twórczego rozwoju potencjału własnego ucznia;

3) kształtowanie pozytywnego stosunku do języka i kultury kaszubskiej.

Nauczyciel w organizowaniu procesu dydaktycznego jest zobowiązany do stosowania rozwiązań metodycznych, które zapewnią integrację kształcenia literackiego, językowego i kulturowego uczniom będącym na różnych poziomach rozwoju intelektualnego. W swojej pracy powinien wykorzystywać metody aktywizujące, m.in. dyskusję, debatę, dramę, projekt edukacyjny, które wspomagają rozwój samodzielnego docierania do informacji i prezentowania efektów kształcenia przez uczniów.

Egzamin maturalny odzwierciedla powyższe założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego z języka kaszubskiego jako języka mniejszości regionalnej.

Prowadząca/y:

 Justyna Mikołajczyk grafika

Justyna Mikołajczyk

nauczycielka języka kaszubskiego w Szkole Podstawowej w Lipuszu. Pomysłodawczyni Kaszubskiej Olimpiady Sportowej, gdzie konkurencje indywidualne i zespołowe nawiązują do dawnych zabawach na Kaszubach. Autorka kaszubskojęzycznej gry planszowej "Biôtka o fanã". Inicjatorka i współorganizatorka wielu konkursów, wydarzeń kulturalnych o zasięgu lokalnym jak i wojewódzkim. 

Magdalena Urbaś grafika

Magdalena Urbaś

PCEN – nauczyciel konsultant ds. biologii i przyrody

Miejsce szkolenia:

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

ul. Zamkowa 2

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutajwybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  6. Jeżeli masz specjalne potrzeby związane z udziałem w szkoleniu, prosimy o ich zgłoszenie koordynatorowi. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy miejsce spotkań stacjonarnych i zapewnimy Ci stosowny komfort pracy.   
  7. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  8. Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta, w przypadku sieci ankieta udostępniona jest na koniec pracy sieci),
  • materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika (zaświadczenia o udziale w sieci wystawione są na koniec roku szkolnego)

 

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

30

Koordynator:

Lucyna Radzimińska grafika

Lucyna Radzimińska

starszy specjalista ds. języka kaszubskiego

e-mail: lucyna.radziminska@pcen.gda.pl

tel. 58 340 41 47