Wiosna Odkrywców
Status:
rejestracja zamknięta
Adresaci:
nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, edukacji wczesnoszkolnej, inni zainteresowani nauczyciele.
Termin:
16 maja 2026 (sobota), godz. 10:00-13:15
Forma i czas trwania:
O szkoleniu / programie:
Eksperyment, obserwacja i doświadczenie to nieodzowne elementy kształcenia przyrodniczego na wszystkich etapach edukacyjnych – wkraczające do szkół podstawowych od września 2026 w ramach przedmiotu przyroda. Program „Klub Młodych Odkrywców” wspierany przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zachęca uczniów i pomaga im w dokonywaniu własnych odkryć. Dzięki rozwijaniu ciekawości badawczej młodzi ludzie mogą stać się odkrywcami i działać jak wynalazcy. Warsztaty są propozycją nie tylko dla aktualnych szkolnych opiekunów „Klubów Młodych Odkrywców”. Mogą z nich skorzystać osoby zarówno chcące zrobić coś tylko dla siebie, jak poszukujące inspiracji i przykładów do eksperymentowania podczas lekcji. Zaproponowane inspiracje i materiały będzie można wykorzystać podczas spotkań klubów KMO lub w czasie zajęć lekcyjnych np. z przyrody i z innych przedmiotów przyrodniczych, a także w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Tematyka spotkania koncentruje się wokół pracy badawczej ucznia, prowadzącej do samodzielnego odkrywania wiedzy. Zaprezentujemy przykłady działań, których celem jest rozwiązywanie interdyscyplinarnych problemów drogą eksperymentowania.
Warunki uzyskania zaświadczenia: obecność przez co najmniej 80% czasu trwania spotkania.
Odniesienie do podstawy programowej: podstawa programowa kształcenia ogólnego – preambuła – cele kształcenia ogólnego w szkole podstawowej, podstawy programowe poszczególnych przedmiotów przyrodniczych i edukacji wczesnoszkolnej, Profil Absolwenta 2.0.
Prowadząca/y:

Magdalena Urbaś
PCEN – nauczyciel konsultant ds. biologii i edukacji przyrodniczej
Miejsce szkolenia:
Cena:
forma bezpłatna
Informacje organizacyjne:
- Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
- Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutaj, wybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie".
- Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia".
- Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia".
- Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
- Jeżeli masz specjalne potrzeby związane z udziałem w szkoleniu, prosimy o ich zgłoszenie koordynatorowi. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy miejsce spotkań stacjonarnych i zapewnimy Ci stosowny komfort pracy.
- W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
- Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
- anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta, w przypadku sieci ankieta udostępniona jest na koniec pracy sieci),
- materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
- zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika (zaświadczenia o udziale w sieci wystawione są na koniec roku szkolnego)
ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:
40
Koordynator:
Magdalena Urbaś
nauczyciel-konsultant ds. biologii i edukacji przyrodniczej
e-mail: magdalena.urbas@pcen.gda.pl
tel. 58 340 41 22
Zobacz serwisy tematyczne PCEN:
Przedmioty przyrodnicze
Egzaminy i badania