Erasmus+ – różnorodność w praktyce – sieć nauczycieli

Status:

rejestracja od 1 września 2026

Adresaci:

nauczyciele i dyrektorzy szkół, szkolni koordynatorzy Erasmus+, pedagodzy i psychologowie szkolni, osoby planujące realizację projektów Erasmus+ w szkołach wielokulturowych.

Termin:

29 września 2026 (wtorek) - 25 czerwca 2027 (piątek)

Forma i czas trwania:

sieć współpracy i samokształcenia,  12 godz. dydaktycznych

O szkoleniu / programie:

Ikonka mieszane

Celem sieci jest rozwijanie kompetencji nauczycieli i szkolnych koordynatorów Erasmus+ poprzez tworzenie przestrzeni do współpracy, wymiany doświadczeń oraz wspólnego poszukiwania skutecznych rozwiązań wspierających realizację projektów w zróżnicowanych kulturowo środowiskach edukacyjnych.

Szczególną uwagę poświęcimy projektom realizowanym w szkołach, w których uczą się uczniowie z doświadczeniem migracyjnym, a także wykorzystaniu programu Erasmus+ jako narzędzia budowania szkoły otwartej, włączającej i rozwijającej kompetencje międzykulturowe całej społeczności.

Kierunek i specyfika pracy sieci:
praca sieci będzie koncentrować się na praktycznych aspektach planowania, realizacji i upowszechniania projektów Erasmus+, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb szkół funkcjonujących w środowisku wielokulturowym.

Podczas spotkań uczestnicy będą:

  • wymieniać się doświadczeniami związanymi z realizacją projektów Erasmus+ na różnych etapach ich przygotowania i wdrażania;
  • analizować wyzwania wynikające z pracy w zespołach zróżnicowanych językowo i kulturowo;
  • poszukiwać rozwiązań sprzyjających aktywnemu udziałowi uczniów z doświadczeniem migracji w działaniach projektowych;
  • poznawać metody wspierające edukację międzykulturową, włączającą i antydyskryminacyjną;
  • prezentować dobre praktyki oraz działania możliwe do wykorzystania w innych placówkach;
  • rozwijać współpracę między szkołami realizującymi lub planującymi projekty międzynarodowe.

Tematyka i planowane formy spotkań sieci (propozycja)

  • Erasmus+ jako narzędzie budowania szkoły otwartej i włączającej
    Forma: warsztat i wymiana doświadczeń.
  • Jak skutecznie angażować uczniów z doświadczeniem migracji w działania projektowe?
    Forma: analiza przypadków i praca warsztatowa.
  • Kompetencje międzykulturowe nauczyciela i ucznia w projektach międzynarodowych
    Forma: warsztat metodyczny.
  • Dobre praktyki, ewaluacja i upowszechnianie rezultatów projektów Erasmus+
    Forma: konsultacje oraz prezentacje uczestników.
  • Sztuczna inteligencja i narzędzia cyfrowe w planowaniu oraz realizacji projektów Erasmus+
    Forma: warsztat praktyczny.

Tematyka kolejnych spotkań będzie modyfikowana zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami uczestników sieci oraz aktualnymi wyzwaniami związanymi z realizacją projektów Erasmus+.

Na każde spotkanie obowiązuje elektroniczna rejestracja – po zalogowaniu do swojego konta w PCEN.

  1. Projekty europejskie w szkołach wielokulturowych. Spotkanie organizacyjne – 29.09.2026 r., godz. 18.30–20.00, spotkanie online – 2 godz. dydaktyczne, prowadząca: Aleksandra Dobke
    Spotkanie inauguracyjne sieci „Erasmus+ – różnorodność w praktyce” poświęcono możliwościom wykorzystania programów europejskich w rozwoju szkół wielokulturowych oraz organizacji pracy sieci w bieżącym roku szkolnym.
    Głównym celem spotkania jest integracja uczestników, rozpoznanie ich potrzeb oraz zaplanowanie działań wspierających przygotowanie i realizację projektów Erasmus+ z uwzględnieniem edukacji włączającej i międzykulturowej.
    Uczestnicy poznają założenia i harmonogram pracy sieci, aktualne priorytety programu Erasmus+, przykłady dobrych praktyk oraz możliwości współpracy międzynarodowej.
    W części praktycznej określą potrzeby swoich szkół, zidentyfikują obszary rozwoju oraz zaplanują kierunki działań projektowych. Ze spotkania wyjdą z planem pracy sieci, zestawem materiałów i inspiracji oraz propozycjami współpracy z innymi nauczycielami i szkołami.
    Działania wpisują się w realizację celów podstawy programowej kształcenia ogólnego poprzez wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych, kompetencji obywatelskich i międzykulturowych oraz budowanie postawy otwartości i współpracy.

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

obecność na min. 90-procentach spotkań.

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2026/2027:

2. Szkoła miejscem budowania odporności społecznej – kształtowanie postaw patriotycznych, obywatelskich i prospołecznych oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się tylko raz – tutaj i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutaj, wybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku swojego konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  6. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikowania danych  na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  7. Jeżeli masz specjalne potrzeby związane z udziałem w pracy sieci, prosimy o ich zgłoszenie koordynatorowi. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy miejsce spotkań stacjonarnych i/lub zdalnych i zapewnimy Ci stosowny komfort pracy.   
  8. Uczestnictwo w spotkaniach online. Osoby, które wcześniej potwierdziły swój udział, najpóźniej na około 2 godziny przed rozpoczęciem otrzymują link do pokoju spotkań online  w swoim koncie w systemie PCEN (po zalogowaniu sekcja: "Moje szkolenia") oraz w przypominającej wiadomości mail od koordynatora.
  • Informacje techniczne. Aby móc uczestniczyć w webinarium, wymagany jest dostęp do Internetu. Należy skorzystać z przeglądarki Firefox lub Chrome (w możliwie najnowszej jej wersji). Zalecamy udział w spotkaniu poprzez komputer stacjonarny lub laptop.
  • Identyfikacja uczestnika spotkania (niezbędna do zaliczenia obecności) następuje wyłącznie po jego adresie e-mail, podawanym podczas dołączania do spotkania, dlatego też prosimy o wpisywanie tego samego adresu, który był wykorzystany przy rejestracji na szkolenie. Do jednego urządzenia zostaje przypisany jeden uczestnik. W przypadku wspólnego uczestnictwa w webinarium kilku osób, obecność jest zaliczana tylko jednej osobie, ta której adres e-mail zostanie podany w trakcie dołączenia do spotkania.
  • Ochrona danych osobowych uczestników webinarium – informacje uzupełniające. Informujemy, że webinarium będzie nagrywane i może zostać upublicznione na stronie internetowej PCEN oraz na profilach organizatora w mediach społecznościowych. Uczestnicy dobrowolnie publikujący swoje dane osobowe podczas spotkania zdalnego (w tym swój wizerunek) wyrażają dobrowolną zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku oraz danych osobowych w związku z rozpowszechnianiem nagrania przez PCEN. Dlatego – ze względu na ochronę Państwa danych osobowych – prosimy o nieudostępnianie w oknie czatu swoich danych, ani danych osobowych innych osób. Proponujemy podawanie samego imienia, ewentualnie inicjałów, bez pełnego nazwiska, ponieważ dane te będą widoczne dla wszystkich uczestników w oknie czatu.
  1. Uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują po zakończeniu rocznej pracy sieci:
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – z wymienioną liczbą spotkań, w których dana osoba brała udział i opisem rodzaju zaangażowania (np. prezentacja doświadczenia/rozwiązania),
  • materiały (drukowane lub link do wersji elektronicznej) – jeśli nie zostały przekazane wcześniej po spotkaniach zgodnie z ustaleniami z prowadzącym, 
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min.

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

40

Koordynator:

Aleksandra Dobke grafika

Aleksandra Dobke

nauczyciel-doradca metodyczny ds. wspomagania nauczycieli pracujących z uczniami z Ukrainy

e-mail: a.dobke.doradca@pcen.gda.pl

tel. 58 34 04 123