Sieć nauczycieli komiksu

Adresaci:

nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa pomorskiego.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Sieć współpracy i samokształcenia to zespół nauczycieli z różnych szkół, który w zorganizowany sposób ze sobą współpracuje.

Sieć dotycząca komiksu jest skierowana do nauczycieli wykorzystujących w swoim warsztacie pedagogicznym komiks, zainteresowanych nim, a także chcących poznać sztukę komiksu.

Zapraszamy nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa pomorskiego.

CELE DZIAŁANIA NASZEJ SIECI:

– dzielenie się wiedzą i umiejętnościami,

– nabywanie nowych umiejętności i wiedzy,

– wspólne działania – jeden cel,

– zespołowe poszukiwanie sposobów radzenia sobie z problemami,

– wymiana doświadczeń.

W SIECI, CZYLI UCZĄCEJ SIĘ SPOŁECZNOŚCI ZAWODOWEJ, WSZYSCY JEJ CZŁONKOWIE:

– są zaangażowani w proces uczenia się,

– uczą się zespołowo – od innych i z innymi,

– dostrzegają, że podstawą uczenia się są problemy wynikające z praktyki,

– uczą się, działając; działają, ucząc się,

– pamiętają, że miarą efektywności uczenia się są postępy uczniów.

Na każde spotkanie obowiązuje elektroniczna rejestracja – po zalogowaniu do swojego konta w PCEN.

 

  1. Komiks w Polsce do roku 1989 + GIMP – 10.09.2022 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Czwarte spotkanie sieci nauczycieli komiksu jest jednocześnie pierwszym po okresie wakacyjnym. Jest to także pierwsze z cyklu dziesięciu spotkań zaplanowanych w roku szkolnym 2022/2023. Nadchodzące spotkanie sieci poświęcone będzie komiksowi i jego kondycji na polskim rynku do roku 1989. Przyjrzymy się formie komiksu, treściom w nim zawartym, a także samym wartościom czy zadaniom dydaktycznym, jakie próbowano w nim w owym czasie ukryć. Zatem będzie i o Tytusie, i o Kapitanie Żbiku. Od Jedynaczka przez Czterech Pancernych i Kapitana Klossa, aż po Funky Kovala.
    Oczywiście nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań – tradycyjnie działu Dawniej i dziś, konkursu, a także wizyty gościa specjalnego.
    Poza główną tematyką sieci poświęconej komiksowi znajdzie się także czas na naukę programu graficznego – w tym przypadku będzie to GIMP. Począwszy od września przez dziesięć kolejnych miesięcy będziemy poznawać możliwości, a także ćwiczyć umiejętność posługiwania się wspomnianym programem. Podczas pierwszego spotkania przyjrzymy się programowi od podstaw, by w trakcie kolejnych spotkań poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Wskazane jest zabranie własnego laptopa. Przyda się on podczas kolejnych spotkań, gdzie będą zapisywane projekty tworzone przez uczestników. Nie jest to jednak konieczne – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli także dysponuje laptopami.
    Oczywiście zagadnieniem przewodnim tego spotkania i kolejnych pozostaje w dalszym ciągu komiks.
    Spotykamy się raz w miesiącu stacjonarnie, w budynku Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
     
  2. Komiks w Polsce do roku 1989 (część II) + GIMP – 15.10.2022 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie stacjonarne – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Piąte spotkanie sieci nauczycieli komiksu jest jednocześnie drugim po okresie wakacyjnym i drugim z cyklu dziesięciu spotkań zaplanowanych w roku szkolnym 2022/2023. Nadchodzące spotkanie sieci poświęcone będzie w dalszym ciągu komiksowi i jego kondycji na polskim rynku do roku 1989. Przyjrzymy się formie komiksu, treściom w nim zawartym, a także samym wartościom czy zadaniom dydaktycznym, jakie próbowano w nim w owym czasie ukryć. Zatem będzie i o Tytusie, i o Kapitanie Żbiku. Od Jedynaczka przez Czterech Pancernych i Kapitana Klossa, aż po Funky Kovala. Słowem – kontynuacja tematyki rozpoczętej na spotkaniu wrześniowym.

    Oczywiście nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań – działu Dawniej i dziś czy konkursu.
     

  3. Komiks w Polsce do roku 1989 (część III) + GIMP – 19.11.2022 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Szóste spotkanie sieci nauczycieli zamyka cykl poświęcony komiksowi polskiemu do roku 1989. Tym razem skupimy się na złotej erze polskiego komiksu, bogatej w komiksy nieznane, a także historie ich dotyczące. Odkryjemy niezliczoną ilość bohaterów i ich twórców – dobrze znanych, mniej popularnych i tych pozostających w ukryciu.
     

  4. Bogusław Polch – nieprzeciętny twórca nieprzeciętnych komiksów + praca w programie GIMP – 10.12.2022 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Siódme spotkanie sieci nauczycieli dotyczyć będzie Bogusława Polcha i jego komiksów. Przyjrzymy się życiu twórczemu artysty: jego pracom, procesowi twórczemu oraz wspomnieniom o nim. Prześledzimy jego działalność artystyczną, zaczynając od debiutu w „Korespondencie Wszędobylskim” przez „Kapitana Żbika”, na „Bogach z kosmosu” i „Wiedźminie” kończąc. Czy w jego dorobku artystycznym znajdziemy pierwiastek pedagogiczny? Czy i jak fantastykę naukową zawartą w komiksach Polcha można zaadaptować do warsztatów pedagogicznych? Które jego utwory okazały się kamieniami milowymi w jego karierze? Porozmawiajmy o nieszablonowym rysowniku, storyboardziście i ilustratorze, ale także koledze z ławki Grzegorza Rosińskiego. Oczywiście nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań: działu „Dawniej i dziś”, „Polecamy” czy konkursu.
    Poza główną tematyką sieci poświęconą komiksowi znajdzie się także czas na naukę programu graficznego – w tym przypadku będzie to GIMP. Począwszy od września przez dziesięć kolejnych miesięcy poznamy możliwości, a także przećwiczymy posługiwanie się wspomnianym programem. Podczas spotkania przyjrzymy się narzędziom programu od podstaw, by w trakcie kolejnych zajęć poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.
    Spotykamy się raz w miesiącu online.
    W ramach sieci planujemy:
    – wymianę opinii, doświadczeń, przykładów wykorzystania komiksu,
    – spotkania tematyczne (komiks historyczny, fantastyczny, językowy, pedagogiczny, przygodowy i pozostałe),
    – wizyty zaproszonych gości (rysownicy i popularyzatorzy komiksu, wydawcy),
    – wymienianie się informacjami dotyczącymi festiwali komiksowych,
    – warsztaty graficzne (nauka posługiwania się programami graficznymi),
    – propozycje uczestników sieci, ich pomysły (np. spotkania integracyjne, zloty komiksowe, strona WWW itp).
     

  5. Grzegorz Rosiński – „Thorgal” i inne utwory ikony komiksowego świata + praca w programie GIMP – 14.01.2023 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Ósme spotkanie sieci nauczycieli komiksu będzie poświęcone Grzegorzowi Rosińskiemu i jego komiksom. Prześledzimy drogę jego twórczości: od pierwszych komiksów pojawiających się w harcerskiej gazecie „Korespondent Wszędobylski” przez spotkanie z Jeanem Van Hamme’em po ostatnie stworzone przez niego dzieła. Porozmawiamy o premierze w belgijskim czasopiśmie „Le Journal de Tintin”, pracach publikowanych w polskim „Relaxie” i czasach współczesnych. Przyjrzymy się życiu twórczemu artysty, przeplatanemu tragicznymi wydarzeniami (dzieciństwo podczas drugiej wojny światowej, trudy czasu komunizmu, pożegnanie z serią „Thorgal”). Jego fascynujące prace zawierają ogromny pierwiastek pedagogiczny. Porozmawiamy o malarskich, literackich i filmowych inspiracjach oraz o przyjemności, jakiej dostarcza rysownikowi nieustanne poszukiwanie nowych dróg twórczych.
    Oczywiście nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań: działu „Dawniej i dziś”, „Polecamy” czy konkursu.Poza główną tematyką sieci poświęconej komiksowi znajdzie się także czas na naukę programu graficznego – w tym przypadku będzie to GIMP. Począwszy od września przez dziesięć kolejnych miesięcy nie tylko poznajemy możliwości wspomnianego programu, lecz także ćwiczymy umiejętność posługiwania się nim. Podczas spotkania przyjrzymy się od podstaw narzędziom programu, by w trakcie kolejnych zajęć poszerzać wiedzę i umiejętności. W styczniu najprawdopodobniej zaczniemy pracę na warstwach, kolejne zaś spotkania to już praca na maskach.
     

  6. Jerzy Wróblewski – Dziki Zachód po polsku, sensacja nie z tej ziemi + praca w programie GIMP – 11.02.2023 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Dziewiąte spotkanie sieci dotyczyć będzie komiksów Jerzego Wróblewskiego, charakteryzujących się precyzyjną kreską. Rysownik bardzo dbał o wyrazistość swoich komiksów, o detale. Przykładem niech będzie „Hernan Cortes i podbój Meksyku” czy seria „Tajemnica złotej maczety”, a także bardziej groteskowe przygody Binio Billa. Podczas spotkania przyjrzymy się jego dziełom. Zaczniemy od debiutu w bydgoskiej popołudniówce „Dziennik Wieczorny”, a skończymy na pełnych albumach wydanych po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Poznamy również drogę, jaką komiksy Jerzego Wróblewskiego musiały odbyć, by finalnie ukazać się szerszej widowni. Zastanowimy się, co mogą one dać uczniowi, co z nich wyniesie, czym mogą go zainteresować i czy powinny być dostępne w szkolnej bibliotece. Oto opowieść o jednym z najbardziej płodnych polskich rysowników komiksów.

    Jak zawsze nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań: działu „Dawniej i dziś”, „Polecamy” czy konkursu.
     

  7. Komiks japoński w Polsce a komiks dydaktyczny + praca w programie GIMP – 11.03.2023 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Podczas dziesiątego spotkania sieci nauczycieli komiksu zastanowimy się, czy komiks japoński może zawierać pierwiastek pedagogiczny, jaki jest stosunek Polaków do mangi oraz jak manga się prezentuje w polskich mediach. Powiemy kilka słów o mandze jako wytworze innej kultury. Pojawią się także godne polecenia i uwagi propozycje komiksów japońskich – takie, które z pewnością potwierdzą, że manga to nie tylko przemoc, seks, okultyzm czy pokemony.

    Jak zawsze nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań: działu „Dawniej i dziś”, „Polecamy” czy konkursu.

    Poza główną tematyką sieci poświęconej komiksowi znajdzie się także czas na naukę programu graficznego – w tym przypadku będzie to GIMP. Począwszy od września przez dziesięć kolejnych miesięcy nie tylko poznajemy możliwości wspomnianego programu, lecz także ćwiczymy umiejętność posługiwania się nim. Podczas spotkania przyjrzymy się od podstaw narzędziom programu, by w trakcie kolejnych zajęć poszerzać wiedzę i umiejętności. Tym razem przyjrzymy się filtrom programu.
     

  8. Polska ilustracja dziecięca na przełomie ostatnich 100 lat + praca w programie GIMP – 15.04.2023 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Podczas jedenastego spotkania sieci nauczycieli komiksu porozmawiamy o dorobku polskiej ilustracji od roku 1918 do dziś. Przyjrzymy się obszarom tematycznym i motywom pojawiającym się na ilustracjach, technikom artystycznym, tendencjom stylistycznym najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczących serii wydawniczych. Jest to zatem okres ponad 100 lat historii polskiej ilustracji dziecięcej: od ilustracji Bohdana Butenko przez utwory Janusza Stannego, na współcześnie tworzących artystach kończąc. Komiksowy akcent również się pojawi.

    Jak zawsze nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań: działów „Dawniej i dziś”, „Polecamy” czy konkursu.
     

  9. Bohdan Butenko – niepowtarzalna ikona polskiej ilustracji + praca w programie GIMP – 13.05.2023 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich 
    Podczas dwunastego spotkania sieci nauczycieli komiksu porozmawiamy o przebogatym życiu Bohdana Butenki – twórcy m.in. postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Jeden z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. Autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Ikona a jednocześnie rozpoznawalna i niepowtarzalna marka polskiej ilustracji. Ilustracji wykorzystywanych w książeczkach dla najmłodszych, młodzieży ale także w poradnikach skierowanych dla dorosłego odbiorcy.  

    Jak zawsze nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań: działów „Dawniej i dziś”, „Polecamy” czy konkursu.

    Poza główną tematyką sieci poświęconej komiksowi znajdzie się także czas na naukę programu graficznego – w tym przypadku będzie to GIMP. Począwszy od września przez dziesięć kolejnych miesięcy nie tylko poznajemy możliwości wspomnianego programu, lecz także ćwiczymy umiejętność posługiwania się nim. Podczas spotkania przyjrzymy się od podstaw narzędziom programu, by w trakcie kolejnych zajęć poszerzać wiedzę i umiejętności. Tym razem zwrócimy swoją uwagę na możliwości korekcyjne barw programu.
     

  10. Janusz Christa: Mirmił kontra Hegemon i nie tylko + praca w programie GIMP – 10.06.2023 r., godz. 9.00–12.00, szkolenie online – 4 godz. dydaktyczne, prowadzący: Sebastian Pilich
    Podczas trzynastego spotkania sieci nauczycieli komiksu porozmawiamy o twórczości Janusza Christy. Jest on uznawany (obok Papcia Chmiela) za jednego z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych. To prekursor komiksowej sztuki. Autor tak dobrze znanych przygód Kajka i Kokosza (lektura szkolna), Kajtka i Koka czy Gucka i Rocha. Człowiek z dużym dystansem do siebie i głową pełną pomysłów. Jaki był? Jak przebiegała jego kariera ilustratora, grafika, rysownika? Jakie są jego utwory? Czy zawierają elementy dydaktyki? Zapraszam na spotkanie z legendą komiksowej twórczości.

    Jak zawsze nie zabraknie stałych już punktów naszych spotkań: działów „Dawniej i dziś”, „Polecamy” czy konkursu.

    Poza główną tematyką sieci poświęconej komiksowi znajdzie się także czas na naukę programu graficznego – w tym przypadku będzie to GIMP. Począwszy od września przez dziesięć kolejnych miesięcy nie tylko poznamy możliwości wspomnianego programu, lecz także przećwiczymy umiejętność posługiwania się nim. Podczas spotkania przyjrzymy się od podstaw narzędziom programu, by w trakcie kolejnych zajęć poszerzać wiedzę i umiejętności. Na ostatnim spotkaniu sieci powiemy słów kilka o udogodnieniach i sztuczkach, jakie oferuje Gimp podczas korekcji danej grafiki.

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

obecność przez co najmniej 80% czasu trwania spotkania (w przypadku zdalnych spotkań).

Odniesienie do podstawy programowej: 

Obszary oddziaływania w ramach Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (część szczegółowa):

  1. Umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
  2. Rozwijanie umiejętności w edukacji formalnej – kadry uczące.
  3. Rozwijanie umiejętności poza edukacją formalną.

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

7. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

Forma i czas trwania:

sieć współpracy i samokształcenia,  40 godz. dydaktycznych

Szkolenie uwzględnia wykorzystywanie narzędzi w edukacji zdalnej.

Termin:

10 września 2022 (sobota) - 28 czerwca 2023 (środa)

W roku szkolnym 2022/2023 zaplanowano dziesięć spotkań, po 4 godziny dydaktyczne każde. Terminy spotkań będą sukcesywnie podawane przez Koordynatora sieci.

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się tylko raz – tutaj i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutaj, wybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku swojego konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  6. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikowania danych  na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  7. Uczestnictwo w spotkaniach online. Osoby, które wcześniej potwierdziły swój udział, najpóźniej na około 3 godziny przed rozpoczęciem otrzymują link do pokoju spotkań online  w swoim koncie w systemie PCEN (po zalogowaniu sekcja: "Moje szkolenia") oraz w przypominającej wiadomości mail od koordynatora.
  • Informacje techniczne. Aby móc uczestniczyć w webinarium, wymagany jest dostęp do Internetu. Należy skorzystać z przeglądarki Firefox lub Chrome (w możliwie najnowszej jej wersji). Zalecamy udział w webinarium poprzez komputer stacjonarny lub laptop. Dla zapewnienia najlepszej jakości dźwięku warto skorzystać z zestawu słuchawkowego i wyłączyć pozostałe aplikacje. W przypadku problemów prosimy o zamknięcie wszystkich aplikacji / programów, wylogowanie się i ponowne wejście.
  • Identyfikacja uczestnika webinarium (niezbędna do zaliczenia obecności) następuje wyłącznie po jego adresie e-mail, podawanym podczas dołączania do spotkania, dlatego też prosimy o wpisywanie tego samego adresu, który był wykorzystany przy rejestracji na szkolenie. Do jednego urządzenia zostaje przypisany jeden uczestnik. W przypadku wspólnego uczestnictwa w webinarium kilku osób, obecność jest zaliczana tylko jednej osobie, ta której adres e-mail zostanie podany w trakcie dołączenia do spotkania. Zachęcamy zatem do indywidualnego logowania się każdego uczestnika.
  • Ochrona danych osobowych uczestników webinarium – informacje uzupełniające. Informujemy, że webinarium będzie nagrywane i może zostać upublicznione na stronie internetowej PCEN oraz na profilach organizatora w mediach społecznościowych. Uczestnicy dobrowolnie publikujący swoje dane osobowe podczas webinaru (w tym swój wizerunek) wyrażają dobrowolną zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku oraz danych osobowych w związku z rozpowszechnianiem nagrania przez PCEN. Dlatego – ze względu na ochronę Państwa danych osobowych – prosimy o nieudostępnianie w oknie czatu swoich danych, ani danych osobowych innych osób. Proponujemy podawanie samego imienia, ewentualnie inicjałów, bez pełnego nazwiska, ponieważ dane te będą widoczne dla wszystkich uczestników w oknie czatu.
  1. Uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują po zakończeniu rocznej pracy sieci:
  • materiały (drukowane lub link do wersji elektronicznej) – jeśli nie zostały przekazane wcześniej po spotkaniach zgodnie z ustaleniami z prowadzącym, 
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min.,
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – z wymienioną liczbą spotkań, w których dana osoba brała udział i opisem rodzaju zaangażowania (np. prezentacja doświadczenia/rozwiązania).

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

100

Koordynator:

Sebastian Pilich grafika

Sebastian Pilich

starszy specjalista ds. IT i zdalnej edukacji / licencjonowany pilot bezzałogowych statków powietrznych

e-mail: sebastian.pilich@pcen.gda.pl

tel. +48 58 340 41 66

Zobacz stronę projektu Zdolni z Pomorza